Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody mają za zadanie chronić zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazoweto wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, tworzone ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe w celu ich zachowania i popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy i zagrożone wyginięciem. Stąd też wyznacza się i obejmuje ochroną obszary, na których te gatunki i siedliska występują.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody są ozdobą krajobrazu i stanowią jeden z cenniejszych elementów przyrody o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. Są to pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowy gość w przedborskich lasach

Nowy gość w przedborskich lasach

Od pewnego czasu w przedborskich lasach mamy możliwość spotkania rzadko spotykanego wcześniej gościa

Mantis religiosa - modliszka zwyczajna bo o niej mowa, w Polsce występują w różnych barwach, od zielonej, do jasnobrązowej.

Początkowo występowała w południowej Polsce, obecnie jej zasięg obejmuje północna część kraju. Modliszka jest drapieżnikiem, poluje głównie w wysokich trawach, przede wszystkim na łąkach śródleśnych bądź przy zadrzewieniach. Jej przednie kończyny przystosowane są do chwytania ofiar, które niekiedy są nawet miażdżone przez modliszkę, a następnie pożerane na żywca.

Zdarzają się również u owego gatunku przypadki kanibalizmu - samica po kopulacji pożera samca. Jako ciekawostka - modliszki to jedyne owady na świecie, mogące poruszać głową w dowolnym kierunku, nie poruszając ciałem.

 

Zdjęcia wykonane przez Kamila Francuza, prezentują zarówno samicę jak i samca.