Asset Publisher Asset Publisher

Obszary NATURA 2000

Celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy i zagrożone wyginięciem. Stąd też wyznacza się i obejmuje ochroną obszary, na których te gatunki i siedliska występują.

Podstawą jego funkcjonowania są dwie unijne dyrektywy - Dyrektywa 2009/147/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (zwana dyrektywą ptasią) oraz Dyrektywa 92/43/EWG Rady z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (zwana dyrektywą siedliskową). W myśl dyrektywy ptasiej oraz dyrektywy siedliskowej każdy kraj członkowski Unii Europejskiej ma obowiązek zapewnić siedliskom przyrodniczym i gatunkom roślin
i zwierząt, o których mowa w tych dyrektywach, warunki sprzyjające ochronie lub zadbać
o odtworzenie ich dobrego (właściwego) stanu, m.in. poprzez wyznaczenie obszarów specjalnej ochrony ptaków (OSO) oraz specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO).

Na terenie Nadleśnictwa Przedbórz  wyznaczone są 4 obszary Natura 2000 będące Obszarami Zainteresowania Wspólnoty (OZW).

 

OZW PLH 260004 "Ostoja Przedborska"

Powierzchnia OZW wynosi 11 605,21 ha, z tego, w obszarze terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 5459,60 ha. Powierzchnia gruntów nadleśnictwa połozonych na tym obszarze wynosi 2 505,88 ha. Obszar obejmuje fragment Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Zachodnią część obszaru stanowi zbocze Pasma Przedborsko - Małogoskiego. Sieć rzeczna jest stosunkowo bogata stanowią ją liczne dopływy Czarnej Włoszczowskiej. Zachowały się tu duże fragmenty naturalnych drzewostanów. Dominują bory sosnowe, lecz pozostały też naturalne płaty grądów, buczyn i dąbrów. Na zboczach wzgórz rozwijają się murawy kserotermiczne, a w dolinach torfowiska. Najbardziej rozległym i najcenniejszym jest Piskorzeniec.

Ostoja obejmuje największy na Wyżynie Małopolskiej obszar porośnięty lasami nadrzecznymi, z silnie zróżnicowanymi drzewostanami. Szczególną wartość mają dobrze wykształcone i zachowane kompleksy wilgotnych i podmokłych łąk oraz torfowisk. Obszar
o wysokiej bioróżnorodności - stwierdzono tu występowanie 13 rodzajów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Ochronie podlega tu duże bogactwo flory (900 gatunków roślin naczyniowych, z licznymi rzadkimi i zagrożonymi w Polsce lub regionie oraz prawnie chronionymi) i fauny, zwłaszcza charakterystycznej dla siedlisk wilgotnych. Wśród nich jest 10 gatunków roślin i  zwierząt z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG.

W zasięgu Ostoi Przedborskiej położone są trzy rezerwaty przyrody: Bukowa Góra, Czarna Rózga oraz Piskorzeniec.

 

OZW PLH 100008 "Dolina Środkowej Pilicy"

Powierzchnia OZW wynosi 3 787,43 ha, z tego powierzchnia gruntów nadleśnictwa położonych na tym obszarze wynosi 408,95 ha. Obszar obejmuje 40-sto kilometrowy odcinek środkowej Pilicy, położony jest w większości w regionie Doliny Sulejowskiej, pomiędzy Wzgórzami Radomszczańskimi, Równiną Piotrkowską i Wzgórzami Opoczyńskimi. Wody Pilicy są stosunkowo czyste. Rzeka jest nieregulowana, przez co zachowała swój naturalny charakter, występują liczne meandry i starorzecza. Pewne fragmenty obszaru są regularnie zalewane. Łąki kośne i pastwiska pokrywają dużą część powierzchni doliny; znajdują się tu również niewielki płaty torfowisk, trzcinowisk i turzycowisk. Znaczne połacie brzegów rzeki porośnięte są lasami łęgowymi i nadrzecznymi zaroślami wierzbowymi.

W sumie na obszarze stwierdzono występowanie:

  • 11 typów siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG (pokrywających ok. 50% obszaru);
  • 8  gatunków zwierząt z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG;
  • 7 gatunków umieszczonych w polskich czerwonych listach;
  • 19 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Rady 79/409/EWG.

 

OZW PLH 260018 "Dolina Górnej Pilicy"

Powierzchnia OZW wynosi 11 193,22 ha, z tego powierzchnia gruntów nadleśnictwa położonych na tym obszarze wynosi 33,11 ha. Obszar położony jest w Krainie świętokrzyskiej, w okręgu Włoszczowsko-Jędrzejowskim. Występują tutaj duże,większości naturalne kompleksy leśne (grądy, lasy mieszane świeże i wilgotne oraz w dolinach rzecznych - lasy łęgowe i olsy). Meandrująca rzeka Pilica, której towarzyszą liczne starorzecza, tworzy tu malowniczą dolinę. Wzdłuż koryta ciągną się gęste zarośla wierzbowe oraz lasy nadrzeczne o silnie zróżnicowanych drzewostanach, którym towarzyszą podmokłe łąki, charakteryzujące się dużą różnorodnością biologiczną: bogactwem fauny i flory, zwłaszcza gatunków związanych z siedliskami wilgotnymi. Ostoja obejmuje jeden z większych ciągów ekologicznych zlokalizowanych w naturalnych dolinach rzecznych w kraju.

Dolina Górnej Pilicy należy do najistotniejszych ostoi fauny w Polsce środkowej. Ostoja posiada bogaty zestaw gatunków owadów i innych organizmów wpisanych na czerwoną listę lub wymienianych w załącznikach do konwencji międzynarodowych. W "Dolinie Górnej Pilicy" licznie reprezentowane są przyrodniczo cenne gatunki ptaków.

 

OZW PLH 260015" Dolina Czarnej"

Powierzchnia OZW wynosi 5 780,60 ha, z tego powierzchnia gruntów nadleśnictwa położonych na tym obszarze wynosi 98,85 ha. Obszar obejmuje dolinę Czarnej Koneckiej (Malenieckiej) od źródeł do ujścia, z kilkoma dopływami i z przylegającymi do niej kompleksami łąk i stawów, oraz lasami. Jest to największy prawobrzeżny dopływ Pilicy. Obszar źródliskowy w całości pokryty lasami, z przewagą borów mieszanych i grądów. Tereny źródliskowe Czarnej zajmują największe na opisywanym obszarze śródleśne torfowiska. W środkowym odcinku dominują bory sosnowe. Łąki i mokradła zajmują niewielkie powierzchnie (niedaleko od koryta) w górnym i znacznie większe w środkowym i dolnym biegu rzeki. Rzeka na przeważającej długości zachowała naturalny charakter koryta i doliny

Obszar charakteryzuje duża różnorodność (16 typów) siedlisk Natura 2000, jakie zachowały się w warunkach ekstensywnego użytkowania. W obszarze występują 3 podtypy lasów łęgowych. Stwierdzono występowanie: łęgów i zarośli wierzbowych, łęgów olszowo-jesionowych oraz olszyn źródliskowych. Odcinek źródłowy ma wyraźne cechy wyżynne natomiast dolna część doliny ma charakter nizinny. Obszar ma również istotne znaczenie dla zachowania oraz uzupełnienia obszarów chroniących interesujące siedliska nieleśne o acydofilnym charakterze. Źródłowy i górny odcinek doliny Czarnej wyróżnia się dużą liczbą dobrze zachowanych torfowisk przejść iłowych oraz łąk trzęślicowych, które są miejsce występowanie wielu cennych i chronionych gatunków roślin naczyniowych. W ostoi stwierdzono występowanie 15 gatunków zwierząt z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. Ponadto w granicach obszaru stwierdzono 10 gatunków bezkręgowców z Czerwonej Listy.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Organizacja Nadleśnictwa

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przedbórz jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz znajduje się 12 leśnictw, gospodarstwo szkółkarskie Reczków oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny Bysiów.

 

Nadleśniczy - jednoosobowo kieruje Nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego - odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w Nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny Księgowy - kieruje działem finansowo-księgowym.

Inżynier Nadzoru - kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w Nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia
i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez Nadleśniczego i ściśle współpracuje z Zastępcą Nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag
i propozycji. 

Sekretarz - zajmuje się całokształtem spraw związanych z obsługą administracyjną Nadleśnictwa oraz prowadzeniem spraw inwestycyjno - remontowych.

Dział Gospodarki Leśnej - prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa, prowadzenie OHZ oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów.

Dział Finansowo - Księgowy - wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo- księgowych. 

Dział Administracyjno - Gospodarczy - zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną Nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych - podlega bezpośrednio Nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w Nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej - jest komórką organizacyjną przy Nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio Nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Leśnictwa - są podstawową jednostką terenową w Nadleśnictwie, w których bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy, któremu podlega podleśniczy.

Gospodarstwo Szkółkarskie "Rączki"

Gospodarstwem szkółkarskim kieruje leśniczy szkółkarz, który zobowiązany jest także do pomocy właścicielom lasów niepaństwowych w powierzonym mu zakresie. Do zadań leśniczego szkółkarza należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem Gospodarstwa Szkółkarskiego Rączki, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Leśniczy szkółkarz wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem  leśnym i jego zwalczaniem, korzystając  z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy szkółkarz odpowiada materialnie za powierzone mienie.

Ośrodek Hodowli Zwierzyny "Bysiów"

Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny kieruje leśniczy ds. łowieckich. Zakres działania Ośrodka Hodowli Zwierzyny określa ustawa o lasach, ustawa prawo łowieckie i inne akty prawne obowiązujące w Lasach Państwowych oraz Regulamin Organizacyjny OHZ L.P Bysiów.  Leśniczy ds. łowieckich wykonuje swoje obowiązki w oparciu o zakres czynności i  Instrukcję służbową leśniczego ds. łowieckich wprowadzoną z Zarządzeniem nr 25 D.G.L.P z dnia 23 marca 1999 roku.