Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo Przedbórz zaprasza zorganizowane grupy do udziału w zielonych lekcjach przyrody. Główne tematy zajęć proponowane przez prowadzących to:

  • Przedborski Park Krajobrazowy - ochrona przyrody i krajobrazu
  • Główne gatunki lasotwórcze w Nadleśnictwie Przedbórz
  • Las i jego funkcje
  • Szkółka leśna - przedmiot i cel prac szkółkarskich
  • Cykl życia drzewostanu
  • Chrońmy las - zagrożenia, szkodniki i zapobieganie
  • Znaczenie drewna w życiu człowieka
  • Gatunki chronione roślin i zwierząt oraz formy ochrony przyrody w lasach przedborskich
  • Rozpoznawanie zwierząt zamieszkujących nasze lasy
  • Człowiek gościem w lesie - jak zachowywać się w lesie
  • Zagrożenia cywilizacyjne i zapobieganie ich skutkom
  • Leśnik i jego praca
  • Formy ochrony przyrody w Polsce - na podstawie Przedborskiego Parku Krajobrazowego

Zajęcia w zależności od tematyki, pogody jak też oczekiwań zainteresowanych, mogą być realizowane w terenie, w sali edukacyjnej, w wiacie ale także w szkołach czy przedszkolach.

Tematy realizowane są poprzez: prelekcje i dyskusje połączone z pokazami multimedialnymi, prace terenowe w grupach, zabawy i konkursy dydaktyczne.

Ponadto, w porozumieniu z pracownikami Nadleśnictwa Przedbórz odpowiedzialnymi za edukację leśną, możliwa jest realizacja dowolnego tematu związanego z lasem, leśnictwem i ochroną przyrody. Zapraszamy także wszystkie szkoły do prowadzenia lekcji biologii i przyrody w Leśnej Sali Edukacyjnej


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz lasy stanowią 47% powierzchni. Większość lasów (75%) to lasy stanowiące własność Skarbu Państwa należące do Nadleśnictwa Przedbórz. Pozostałe 25% to lasy stanowiące własność osób fizycznych. Wskaźnik lesistości w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz jest znacznie wyższy od krajowego (29%).

Fakt zajmowania przez lasy niemalże połowy powierzchni zasięgu terytorialnego świadczy
o wypełnianiu przez nie znaczącej roli w kształtowaniu przestrzeni przyrodniczej regionu przedborskiego, w tym główną rolę pełnią lasy będące w zarządzie Nadleśnictwa Przedbórz.

Duża lesistość omawianego obszaru powoduje, że niewiele jest w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa małych kompleksów leśnych. Jedynie niecały 1% to działki do 5 ha. Prawie 86% zajmują duże kompleksy powyżej 500 ha.

Lasy Nadleśnictwa Przedbórz są lasami wielofunkcyjnymi- obok funkcji gospodarczych spełniają również funkcje ochronne, dydaktyczne, rekreacyjno - turystyczne, historyczne, ekologiczne, krajobrazowe i kulturowe. Uwzględniając powyższe można wyodrębnić trzy zasadnicze grupy lasu tj.: rezerwaty, lasy ochronne i lasy gospodarcze.

Lasy ochronne wraz z rezerwatami stanowią 27,2% powierzchni leśnej nadleśnictwa pozostałe 72,8% powierzchni gruntów leśnych zalesionych i niezalesionych, to wielofunkcyjne lasy gospodarcze.
 

W lasach Nadleśnictwa Przedbórz wyróżniono 18 typów siedliskowych lasu. Dominują tu siedliska borowe z których największy udział mają Bśw i BMśw.

Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem ukształtowania. Większość kompleksów leśnych położona jest w terenie równinnym, ale występują też znaczne sfałdowania terenu. Położenie nad poziom morza waha się od 185 m w dolinie rzeki Pilicy do 347 m n.p.m. w uroczysku "Góry". W części środkowej Obrębu Przedbórz na południe od miejscowości Przedbórz i Góry Mokre przebiega pasmo Przedborsko - Małogoskie. Na północy występuje "Diabla Góra" - 285 m n.p.m. Nadleśnictwo Przedbórz położone jest na obszarze zlodowacenia środkowopolskiego, w terenie urozmaiconym nieregularnie rozrzuconymi pagórkami moreny czołowej.